تبلیغات
انجمن ریاضی پژوهشسرای جوان - خواجه نصیر طوسی

انجمن ریاضی پژوهشسرای جوان

خواجه نصیر طوسی

یکشنبه 4 دی 1384

خواجه نصیر الدین طوسی

خواجه نصیر الدین مشهور به محقق طوسی، حکیم و دانشمند بزرگ جهان در سال ۵۹۷ هجری در شهر طوس دیده به جهان گشود. این محقق گرانقدر جهان تشیع، در زمان هلاکو خان به وزارت رسیدو در همان زمان رصدخانه ی مراغه را با بیش از ۱۲ دستگاه و ابزار نجومی جدید، با ابتکار خود ساخت که از شاهکارها ی مراکز علمی جهان در قرون وسطی بود. بعدها تیکو براهه منجم هلندی با تقلید از او رصد خانه ی((اوزانین برگ)) رابرپانمود.

خواجه حدود ۸۰ کتاب و رساله در ریاضیات، نجوم، فلسفه، تفسیر و مسائل اجتماعی نوشت و از کارها ی معروف او در علوم، وضع مثلثات و قضایای هندسه ی کروی، تفهیم بی نهایت کوچکها و تکمیل نظریه ی ارشمیدس است.

علامه ی حلی (شاگرد وی) از او به عنوان استاد بشر یاد می کند، جورج سارتن وی را بزرگترین ریاضیدان اسلام به شمار می آورد و بروکلمن آلمانی می گوید وی مشهورترین دانشمند قرن هفتم و برترین مولفان این قرن به طور مطلق است. جامعه ی علمی جهان به پاس خدمات و تلاشها ی این دانشمند بزرگ در علم ریاضی و نجوم نامش را بر کره ی ماه ثبت نمود.

این حکیم الهی سر انجام در سال ۶۷۲ هجری در شهر مقدس کاظمین در گذشت و بنابر وصیت خودش او را در پاپپن پای دو امام معصوم دفن کردند.

وحید زارع-محمد رضا اخوتیان [ یکشنبه 4 دی 1384 - 07:12 ق.ظ ]
[ویرایش شده در : - - -]

[ پیام ()|| اعضای انجمن ] [زندگی نامه ریاضی دانان , ] [+]